צנרת הביוב של בניין המגורים או של הבית הפרטי מהווה סביבה אידיאלית לחדירת שורשי עצים וצמחים שונים הגדלים באזור. בקווי הביוב יש מים בשפע ושאריות מזון כך שהשורשים יכולים לצמוח במהירות וללא הפרעה, ולכן תוך זמן קצר נגרמת חסימה של זרימת השפכים בצנרת, ועלולים לסבול מהצפות וממפגעי ריח וזיהום.
חשוב לדעת כי ניקוי שורשים מקווי הביוב מחייב ציוד מקצועי (שאין ברשות חברת ניקיון בתים) איכותי מאחר ולא ניתן להסתפק בפתיחת החסימה באמצעים רגילים שיש לשרברבים אלא יש לחתוך את השורשים בדיוק רב ולהסיר את המפגע מהצנרת. כמו כן, יש לאתר ולתקן את הסדק ממנו חדרו השורשים לצנרת כדי למנוע את צמיחתם המחודשת.

טיפול יסודי ויעיל בבעיית שורשים בביוב

הצפה כתוצאה מצמיחת שורשים בקווי הביוב מהווה בעיה חמורה מאחר וזהו מפגע תברואתי קשה העלול לגרום למחלות ולזיהומים בקרב הדיירים באזור. בנוסף, עלולים לסבול מריח נוראי ומפגיעה בתשתיות המבנה וברכוש הנמצא בסביבה ומוצף בשפכים בגלל החסימה של מערכת הביוב.
לכן, חשוב להזמין את שירותיו של אינסטלטור מקצועי ואמין המתמחה בניקוי שורשים ממערכות ביוב. כדאי לדעת כי יש מספר שיטות יעילות לניקוי יסודי של השורשים למניעת צמיחתם מחדש. בשלב הראשון יש להחדיר לצנרת הביוב מצלמה רובוטית כדי לאתר בדיוק רב את מקום צמיחת השורשים ולגלות היכן יש סדק או סדקים בקווי הביוב. לאחר מכן מחדירים לצנרת רובוט מיוחד לניקוי שורשים או צינור חזק ובראשו דיזה כדי לרסק את השורשים ולאחר מכן לשטוף אותם הלאה עד לפתיחה מלאה של הצנרת.
לאחר איתור הסדק ממנו חדרו השורשים לקווי הביוב יש לתקן את החור, קיימות מספר שיטות יעילות לאיטום פנים הצנרת, ללא צורך בקידוחים או בחפירות מיותרות. כיום, השיטה המומלצת לתיקון הסדק בקווי הביוב היא באמצעות החדרת בלון ייעודי לתיקון פנים הצנרת, על הבלון מורחים דבקים אפוקסיים חזקים ולאחר ניפוח הבלון במיקום הנכון יש להמתין לייבוש הדבקים.

פתרון מקצועי לניקוי השורשים במערכת הביוב

אינסטלטור מקצועי שמאתר בעיית שורשים בביוב יכול להציע ללקוח מספר פתרונות, חלקם זמניים כמו חומרים כימיים אותם מחדירים לצנרת כדי להרוס את השורשים. עם זאת, מדובר בהוצאה של כמה מאות שקלים שאינה תורמת לפתרון מלא של הבעיה, לכן חשוב לוודא כי השרברב מציע ניקוי שורשים בביוב באמצעות רובוט עם ראש לחיתוך וריסוק השורשים או באמצעות דיזה ושטיפת הצנרת בלחץ מים גבוה.